29/1/2012 ΓΛΙΝΟΣ-ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΟΣ 2-2 , 19η ΑΓΩΝ.

ΓΛΙΝΟΣ- ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΟΣ 2-2 (ΗΜΙΧΡ. 1-2 )
ΤΑ ΓΚΟΛ : Ν.Γρατσάνης (34′) , Α.Αλεξανδρής (90′)

ΛΥΤΡΩΣΗ ΣΤΟ 90′ , ΧΡΥΣΟΣ ΒΑΘΜΟΣ ΜΕ ΙΔΡΩΤΑ !

Ο Οικουμένιος , με νεαρά παιδιά στην σύνθεσή του από την ακαδημία του, ξεκίνησε πιο καλά το ματς, είχε την κατοχή της μπάλας , ήταν πιο οργανωμένος και σκόραρε δυό φορές στο πρώτο ημίχρονο . Τη πρώτη φορά  με σούτ εκτός περιοχής ( στο 18′ )  και την δεύτερη  με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ ( στο 26′ ) . Άθλιο ξεκίνημα για την ομάδα μας με τον πλέον χειρότερο τρόπο.

Εκεί που προσπαθούσε το Γλίνος δειλά δειλά να κάνει παιχνίδι για να γυρίσει το ματς, και εν μέσω μουδιάσματος από τα δυο γκολ, πραγματοποιείται μια ψηλή μπαλιά προς την περιοχή του Οικουμένιου, η οποία έδειχνε να καταλήγει στα χέρια του γκολκίπερ τους εύκολα. Όμως ο Ν.Γρατσάνης πηδάει και προλαβαίνει την έξοδο του τερματοφύλακα και με κεφαλία στο γάμα μειώνει το σκορ για το Γλίνος, στο 34 ‘ ,  και δίνει πλέον ελπίδες για κάτι καλό.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πραγματικός μονόλογος του Γλίνους, που σφυροκοπύσε την εστία του Οικουμένιου . Οι σέντρες στην αντίπαλη περιοχή ήταν πολλές, οι χαμένες ευκαιρίες επίσης αρκετές και φαινόταν οτι κάποια στγμή το γκολ θα ερχόταν. Ο Οικουμένιος ελάχιστα απείλησε στο δευτερο ημίχρονο, ενώ από την άλλη στα καρέ του επικρατούσε συναργεμός και όσο κυλούσαν τα λεπτά η πίεση αυξανόταν. Παρόλα αυτά η ομάδα του Οικουμένιου έδειξε ποιότητα στο παιχνίδι της.

Η λύτρωση ήρθε στο 90′ όταν σε μια από τις πολλές σεντρες ήταν τελικός αποδέκτης ο Α.Αλεξανδρής στην καρδιά της περιοχής , ο οποιος με κεφαλιά σημάδεψε την κάτω δεξιά του τερματος και έκανε εν μέσω πανηγυρισμων το τελικό 2-2 .

ΝΤΑΚΑΣ  - Η.ΠΟΥΛΙΟΣ, ΓΙΟΥΒΡΗΣ, ΚΑΡΑΦΑΝΤΑΛΟΣ ( 75′ ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ) , ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ- ΓΚΑΓΚΑΣΤΑΘΗΣ, ΣΚΡΑΠΑΣ, ΤΣΙΑΝΤΟΥΛΑΣ, ΓΡΑΤΣΑΝΗΣ, ΠΕΤΡΟΥ - ΣΩΤΗΡΙΟΥ