14/9/2012 1η ΑΓΩΝ. ΓΛΙΝΟΣ-ΛΕΠΤΟΚΑΡΥΑ 7-0

14/9/2012    ΓΛΙΝΟΣ - ΛΕΠΤΟΚΑΡΥΑ 7-0
ΦΟΥΤΣΙΑΣ ,ΔΕΛΗΓΙΩΡΓΗΣ, ΓΡΑΤΣΑΝΗΣ, Λ.ΠΟΥΛΙΟΣ, ΚΡΟΥΠΗΣ, ΓΚΑΓΚΑΣΤΑΘΗΣ
Η.ΠΟΥΛΙΟΣ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ, Θ.ΣΚΡΑΠΑΣ, ΓΙΟΥΒΡΗΣ, Ν.ΣΚΡΑΠΑΣ

ΟΝΕΙΡΙΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ, ΜΕ ΤΑ ΕΠΤΑ ΓΚΟΛ ΝΑ ΦΑΝΤΑΖΟΥΝ ...ΛΙΓΑ !

Το ....''νέο'' Γλίνος έκανε την πρώτη επίσημη εμφάνιση του στα γήπεδα της Β'1 ερασιτεχνικής πλέον έχοντας θριαμβεύσει από την πρώτη κιόλας αγωνιστική. Σαφώς και είναι πολύ νωρίς για να πει κανείς λόγια θριάμβου και επιτυχίας , αλλά η εικόνα του Γλίνους ήταν πραγματικά πολύ καλή. Με ομάδα που συνδυάζει το καλό ποδόσφαιρο με την εμπειρία και τα νιάτα, με ρόστερ είκοσι ετοιμοπόλεμων ποδοσφαιριστών , με οργάνωση πλεόν  στον πάγκο , εντός και εκτός  γηπέδου , φαντάζει ανώτερο σωματείο για τα δεδομένα αυτής της κατηγορίας.

Η ομάδα φόρεσε την ολοκαίνουργια παραδοσιακή πρασινη εμφάνιση , χορηγία του Χρ.Αλεξίου με την ταβέρνα ''ΤΟ ΛΗΜΕΡΙ'' , και ήταν αν μη τι άλλο πολύ γούρικη. Ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο χάρηκε το ποδόσφαιρο , τα γκολ και εν τέλει την ευρεία νίκη της ομάδας.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
12' Η μπάλα στρώνεται στα πόδια του Γκαγκαστάθη και αυτός με δυνατό σουτ στο γάμα κάνει το 1-0 για το Γλίνος.
20' Ο Γκαγκαστάθης , και πάλι , βρίσκεται σε θέση πλεονεκτική για γκολ και πρίν τον προλάβει ο τερματοφύλακας της Λεπτοκαρυας τσιμπάει έξυπνα την μπάλα από πανω και τον κρεμάει , διπλασιάζοντας τα τερματά του.
28' Ο νεαρός Νίκος Σκράπας δέχεται μια μπαλιά από δεξιά, μπαίνει στην περιοχή και με σουτ στην δεξιά γωνία κάνει το 3-0 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από τον ίδιο.
35' Ο Ν.Σκράπας κάνει το πλάγιο από δεξιά στα πόδια του Ν.Γρατσάνη στην περιοχή, που φαίνεται να χάνει την μπάλα αρχικά , αλλά έπειτα με προβολή φτάνει απέναντι από τον τερματοφύλακα και με δεύτερη προσπάθεια τον νικά από κοντά κάνοντας το 4-0.
42' Ο Ν.Γρατσάνης επωφελείται μιας κάθετης μπαλιάς , τριπλάρει τον αντίπαλο αμυντικό  και με δυνατό σουτ  στην αριστερή γωνία διαμορφώνει το σκορ ημιχρόνου στο 5-0.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
65' Ο Γκαγκαστάθης από δεξιά κάνει γλυκιά σέντρα στο κεφάλι του νεαρού Θαν.Βαρσάμη , που χρίζεται κι αυτός σκόρερ , μιας και ο αντίπαλος τερματοφύλακας έκανε ασταθή απόκρουση και είδε την μπάλα να αναπάυεται στα δίχτα του για έκτη φορά.
80' Τον χορό των γκολ έκλεισε ο επίσης νεαρός Κων/νος Γρατσάνης , που δέχθηκε την μπάλα εντος της αντίπαλης περιοχής , και με ψύχραιμο πλασέ στην γωνία διαμόρφωσε το τελικό 7-0 !

Το σκορ θα μπορουσε να είναι σε πιο υψηλά επίπεδα, καθώς τα σουτ των Σκράπα, Γκαγκαστάθη , Κρούπη, Λ.Πούλιου, Κ.Γρατσάνη σταμάτησαν στο δοκάρι του γκολκίπερ της Λεπτοκαρυάς, ενώ και οι χαμένες ευκαιρίες ήταν επίσης πολλές.

Προπονητής: Βαγγέλης Βλάχος

Γεγονός που αξίζει αναφοράς είναι το πλούσιο ρόστερ της ομάδας , αφού ο πάγκος δεν χωρούσε όλους τους παίχτες, δείχνοντας ότι στο ματς αυτό ο προπονητής Βαγγέλης Βλάχος είχε ευχάριστο πονοκέφαλο.
Επίσης η παρουσία και μόνο στην ομάδα μας του καταξιωμένου προπονητή ( και παίχτη ) για τα τρικαλινά δρώμενα Τάκη Ρούσσα , είναι από μόνη της τεράστιο επίτευγμα για την ομάδα μας. Προβλέπεται οτι ο Τάκης Ρούσσας θα βοηθήσει πολύ την ομάδα μας παιχτικά όταν οι συνθήκες δυσκολέψουν μελλόντικά, καθώς πρόκειται για μονάδα πολυτελείας στο ρόστερ του Γλίνους.

ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΑΤΣ '' ΠΑΤΟΥΛΙΑ-ΓΛΙΝΟΣ '' ,  ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙΟΥ .....